SFOKUSOWANI NA KRESY
XII Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej przechodzi do historii. Przez osiem wrześniowych dni (od 17 do 24.09) Jarosław był miejscem niezwykłych wzruszeń w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Kultury Kresowej Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Dziedzictwo Kresów, którego zarządem kieruje ceniony pedagog i popularyzator historii Elżbieta Rusinko. Przedsięwzięcie, cieszące się od lat niezwykłą popularnością jarosławian i nie tylko, zorganizowane zostało pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego
i Burmistrza Jarosławia. Siedem wykładów naukowych, niezwykle atrakcyjne koncerty i wystawy złożyły się na materię tych wzruszających, poznawczych i estetycznych doświadczeń.
Inauguracyjny wykład traktujący o wybitnych kresowych żołnierzach i dowódcach zaprezentował Tomasz Kuba – Kozłowski z warszawskiego Domu Spotkań z Historią. On też przygotował wystawę ilustrującą galicyjskie dzieje i dokonania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Zdjęcia ze Lwowa, Trembowli, Sambora, Złoczowa i innych kresowych środowisk ukazywały imponujący wymiar pracy wychowawczej, oświatowej i sportowej Towarzystwa.
Uczestnicy festiwalowych spotkań zachowają na długo w pamięci wykład prof. Włodzimierza Osadczego związanego z wyższymi uczelniami Lwowa i Lublina (KUL, UMCS). Ten wybitny historyk i badacz przybliżył słuchaczom sylwetkę cenionego biskupa ze Stanisławowa Grzegorza Chomyszyna. Prof Stanisław Nicieja, który po raz kolejny przybył do Jarosławia przedstawił kolejne trzy autorskie tomy „Kresowej Atlantydy”. Prezentację wzbogacił pogłębioną refleksją o dziejach kresowych ziem.
Wykładów było znacznie więcej. Wszystkim towarzyszyły wydarzenia artystyczne. Swoje koncerty zaprezentowały między innymi tacy artyści jak: Izabela Szafrańska z zespołem, Dagmara Moskwa i Łukasz Stanisławczyk, Kamila Klimczak i zespół polsko-ukraiński „Dagadana”.Wykłady i koncerty odbywały się w Centrum Kultury i Promocji oraz w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki. A cóż powiedzieć o Jacku Wójcickim, który obdarzył nas wielkim temperamentem i jeszcze większymi emocjami.
Atrakcyjne zakończenie 8-dniowego wydarzenia miało miejsce dzisiaj (24.09.2021) Na scenie Centrum Kultury i Promocji wystąpił Lwowski Kabaret Artystyczny „Czwarta rano”. Urodziwe artystki z talentem śpiewaczym i tanecznym sprawiały, że oczu od nich nie sposób było oderwać. Bo śliczne są te dziewczęta – Natalia Kuchar, Oksana Szulba i Julia Skyba. To dobrze, że uroda ma się dobrze we Lwowie. Nie zabrakło w zespole także mężczyzn – Sławomira Gowina, Wiktora Lafarowicza, Dmytro Karsznewicza i Grigorija Skałubowa. Piszący te słowa wciąż pozostaje pod wpływem uroczych lwowianek.
Artyści tworzący ten polsko-ukraiński kabaret śpiewali o miłości podbojach niewieścich serc, o urokach Leopolis Semper Fidelis i kresowej przyrodzie.
Tekst i foto: GRYMUZA


